Bóle spowodowane nadmiernym piciem alkoholu

Bóle spowodowane nadmiernym piciem alkoholu najczęściej mają związek ze stałymi zmianami, jakie zaszły już w organizmie w wyniku, trwającego latami nałogu.

Spożywanie alkoholu niesie za sobą ogromne zmiany w ciele człowieka, lecz jedyne, co je łączy, to fakt, że nie są to zmiany na dobre. Zdaniem wielu lekarzy poprzez ból organizm próbuje nas ostrzec w temacie tego, co dzieje się aktualnie w naszym ciele. Czasem ból może świadczyć o niewielkich zmianach, zdarza się jednak, że ból, towarzyszący chorobie alkoholowej, jest już ostatnim wołaniem organizmu o pomoc.

Najczęstsze bóle spowodowane nadmiernym piciem alkoholu

Wątroba jest organem, który w największym stopniu odczuwa skutki nałogowego spożywania alkoholu. Ponad połowa osób z problemem alkoholowym, cierpi na marskość wątroby.

-Ból wątroby po alkoholu nie jest jednak naturalnym odruchem organizmu. Wątroba nie posiada unerwienia przez co sama nie może powodować reakcji bólowych. Co więc je powoduje? Otóż bólem wątroby nazywamy kłucie lub ucisk po prawej stronie ciała pod żebrami. Spowodowane jest to zazwyczaj problemami z woreczkiem żółciowym lub znacznym powiększeniem wątroby. Jeśli wiec odczuwasz ból w okolicach wątroby, należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż może to być objaw poważnej choroby lub uszkodzenia organu.

-Ból głowy po alkoholu jest kolejną, bardzo popularną dolegliwością, jaka doskwiera po spożyciu napojów alkoholowych. Jest ona jednak kojarzona głównie z odwodnieniem i złym samopoczuciem, jakie towarzyszy podczas obecności alkoholu we krwi. Główna przyczyna bólu głowy, jest jednak inna. Odpowiedzialny jest etanol, czyli alkohol, który znajduje się w piwie, winie etc. powoduje on bowiem rozszerzanie się naczyń krwionośnych i podnosi ciśnienie. U osób chorych na nadciśnienie lub tych które w momencie spożywania alkoholu miały wysokie ciśnienie, dojdzie do ogólnego bólu głowy, a nawet do migreny.

-Ból żołądka po alkoholu to kolejny rodzaj bólu, związanego z nadmiernym spożyciem alkoholu. Przyczyną jest jednak najczęściej podrażnienie ścian żołądka, a w dalszej konsekwencji, stany zapalne wewnątrz układu pokarmowego lub wrzody żołądka. Te schorzenia wymagają leczenia i często hospitalizacji.

-Ból trzustki po alkoholu jest związany zazwyczaj z uszkodzeniem aparatu, wydzielającego enzymy trawienne lub insulinę. Jak łatwo się domyśleć ma to tragiczne w skutkach działanie na organizm. Trzustka, podobnie jak wątroba, bardzo odczuwa skutki choroby alkoholowej. W przeciwieństwie jednak do wątroby, trzustka nie regeneruje się, a jej uszkodzenie jest procesem nieodwracalnym.

-Ból śledziony po alkoholu nie zawsze oznacza coś ważnego. Śledziona jest mocno unerwionym organem i może boleć nawet po zwykłym wysiłku fizycznym. Jeśli jednak ból z lewej strony ciała pod żebrami towarzyszy nam podczas spożywania alkoholu, lepiej skonsultować to z lekarzem.


Wszystkie te dolegliwości są często ogólnie określane jako ból brzucha po alkoholu lub ból w mostku po alkoholu. Jeśli odczuwamy taki dyskomfort, warto się zastanowić gdzie i co nas boli i ustalić tego przyczynę.

Jakie jeszcze dolegliwości mogą towarzyszyć spożywaniu alkoholu?

Nadmiernemu spożywaniu alkoholu często towarzyszą dolegliwości, które na pozór nie wydają nam się w żaden sposób połączone bezpośrednio ze spożywaniem alkoholu.
Taką dolegliwością jest ból nerek po alkoholu. Badania wykazały, że u osób, spożywających alkohol nałogowo, nerki spełniają swoją funkcję o kilka, a nawet kilkanaście lat krócej niż u zdrowej osoby. Wynika to z nadmiaru toksyn, jakie zbierają się w organizmie, a jakich nerki nie są już w stanie przefiltrować.

Alkoholizm uszkadza również narządy ruchu. Często dzieje się to za pośrednictwem nerwów, źle przekazujących informację do kończyn, jednak spożywanie alkoholu ma duży wpływ na rozwój różnych schorzeń bezpośrednio w mięśniach czy stawach, stąd może pojawić się ból mięśni po alkoholu lub ból kolan po alkoholu. To samo dotyczy narządu wzroku i węchu. Zmiany lub uszkodzenia możemy zauważyć w momencie, gdy dotknie nas ból zatok po alkoholu lub ból oczu po alkoholu.

By zapobiec rozwojowi tak poważnych dolegliwości warto w odpowiednim momencie sięgnąć po wsparcie farmakologiczne w leczeniu uzależnienia od alkoholu, jakim jest lek Naltrexone w postaci wszywki.

PL   /   EN   /   DE   /   RU   /   UA