Jak walczyć z alkoholizmem?

Alkoholizm, jak z nim walczyć, to jedno z trudniejszych pytań, zadawanych na przestrzeni wieków, odkąd pojawił się tylko problem z nałogowym spożywaniem alkoholu.

Przyczyny alkoholizmu w 90 % są spowodowane problemami o podłożu psychicznym. Naukowcy zauważyli zależność między rozwojem cywilizacji, a zwiększeniem się grona osób nadmiernie spożywających alkohol. Skutki alkoholizmu niestety nie dotykają tylko osób uzależnionych. Wypadki drogowe, przemoc w rodzinach, wypadki w miejscu pracy, to tylko kilka przykładów, po których widać, jak alkoholizm zagraża nie tylko alkoholikowi, ale również osobom w jej otoczeniu.

Alkoholizm, jak z nim walczyć i jak go rozpoznać?

Leczenie alkoholizmu jest złożonym procesem. Pierwszym krokiem jest rozpoznanie choroby i przyznanie się samemu przed sobą, że ma się problem. Alkoholizm objawy miewa różne, w zależności od tego w jakiej fazie się znajduje. Im większe uzależnienie, tym objawy pogłębiają się i dochodzą nowe. Pierwsze objawy w początkowym etapie choroby, to między innymi regularne picie alkoholu, rozdrażnienie w momencie, gdy go nie ma, kojenie własnych problemów i lęków za pomocą alkoholu czy picie w samotności. Jeśli dochodzi do prób oszukania otoczenia i siebie samego, co do tego ile się wypiło, to znak, że problem jest już poważny. Alkoholizm objawy psychiczne najczęściej ujawnia w obniżonym samopoczuciu, stanach depresyjnych lub rozkojarzeniu i lukach w pamięci. Leczenie z alkoholizmu jest długim procesem, w którym osoba chora musi chcieć się wyleczyć i zaangażować w terapię. Alkoholizm leczenie domowe to sposób na rozwiązanie problemu we wczesnej fazie, gdy istnieje jeszcze możliwość przeprowadzenia detoksykacji organizmu w domowych warunkach, z pomocą bliskich. Rozwój choroby wyklucza już tego rodzaju metody i konieczne jest leczenie farmakologiczne.

Alkoholizm jak leczyć?

Sposoby leczenia alkoholizmu można podzielić na dwa rodzaje: leczenie w stacjonarnym ośrodku lub w ośrodku zamkniętym. Jeśli pacjent samodzielnie pragnie poddać się leczeniu, wystarczy, że zgłosi się do ośrodka leczenia dziennego, gdzie przejdzie psychoterapię, trwającą kilka tygodni (od 4 do 8). Jednak jak wyjść z alkoholizmu, gdy problem ma cała rodzina, a otoczenie ma zły wpływ? Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie samodzielne zgłoszenie się na terapię w ośrodku zamkniętym. Podczas całego leczenia, chory znajduje się na terenie zakładu, z dala od używek i osób, namawiających do ich spożywania. Pacjent uczestniczy wówczas w terapiach grupowych, jak i w indywidualnych sesjach z psychoterapeutą, który pomaga mu zrozumieć przyczyny i źródło problemu z alkoholem oraz wyeliminować go z życia. Poza pomocą psychiczną i wsparciem grupy, chory korzysta również z innej formy terapii, jaką jest farmakologiczne leczenie alkoholizmu. Leki podawane chorym mają działanie psychoaktywne, które ma załagodzić stany depresyjne i lękowe, towarzyszące zespołowi odstawienia. Lek stosowany w leczeniu alkoholizmu często towarzyszy choremu jeszcze przez długi okres po wyjściu z ośrodka. Takim rozwiązaniem jest z pewnością Naltrexone.

Alkoholizm jak pomóc współuzależnionym?

Jeśli chcemy znaleźć odpowiedź na to pytanie, musimy wyjaśnić, kim jest osoba współuzależniona. Otóż są to wszyscy bliscy, rodzina i przyjaciele, którzy również cierpieli i zostali obarczeni skutkami alkoholizmu bliskiej osoby. Dla nich również udzielana jest pomoc w ośrodkach, gdzie można dowiedzieć się jak wyleczyć alkoholizm u członka rodziny. Jeśli jednak osoba chora nie chce skorzystać z pomocy, a jej zachowania są krzywdzące i patologiczne, w ośrodkach leczenia alkoholizmu każdy znajdzie pomoc i informacje w jaki sposób można wysłać taką osobę na przymusowe leczenie alkoholizmu.


Zanim do tego dojdzie warto spróbować leczenia z pomocą wszywki Naltrexone, która pomogła już wielu osobom w powrocie do normalnego życia z nałogu alkoholowego.

W przypadku trudności związanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu lub obaw o uzależnienie, zalecamy poszukanie wsparcia profesjonalnego. Istnieje wiele placówek i ekspertów, którzy mogą asystować w procesie odwyku alkoholowego i oferować pomoc w walce z nałogiem. Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz skontaktować się z profesjonalistami z Centrum Detoksykacji Alkoholowej, które znajduje się przy ul. Milenijnej 12M w Lublinie, pod numerem telefonu 697-684-567 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

PL   /   EN   /   DE   /   RU   /   UA