Odalkoholowe choroby wątroby

Odalkoholowe choroby wątroby, to najczęstsze przyczyny zgonu osób, nadużywających napojów wysokoprocentowych. Wątroba jest narządem wewnętrznym, który pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Jej zadaniem jest oczyszczanie krwi z nagromadzonych w niej toksyn, rozkładanie białka i tworzenie żółci, pomocnej w optymalnym przyswajaniu, dostarczanych z pożywieniem, tłuszczów. Długoletnie spożywanie alkoholu powoduje powstawanie procesu, w którym organizm samoistnie zastępuje zdrową tkankę wątroby - tkanką bliznowatą. Lekarze określają ten stan alkoholową marskością wątroby. W miarę postępu choroby, coraz większa powierzchnia zdrowej tkanki wątroby zostaje zastąpiona tkanką bliznowatą, dlatego też narząd ten przestaje prawidłowo funkcjonować.
Zdaniem naukowców z American Liver Foundation, 10 do 20 procent osób, nadużywających alkoholu, z pewnością, w przyszłości, zachoruje na marskość wątroby. Alkoholowa marskość wątroby jest najbardziej zaawansowaną postacią schorzenia, spowodowanego nadmiernym piciem alkoholu, jakie dotyczy tego narządu. Choroba ta ma charakter progresywny. Zazwyczaj zaczyna się powolnym stłuszczeniem wątroby, potem dochodzi do alkoholowego zapalenia wątroby, a w efekcie końcowym, do alkoholowej marskości wątroby. Jednak zdarzają się przypadki, gdy u osób nałogowo pijących, alkoholowa marskość wątroby występuje bez wcześniejszego symptomu - zapalenia wątroby. Objawy zwykle pojawiają się w wieku 30 do 40 lat. Organizm nie jest już w stanie prawidłowo funkcjonować z ograniczonym działaniem niesprawnej wątroby. W miarę postępu choroby objawy stają się coraz bardziej zauważalne. Symptomy alkoholowej marskości wątroby są podobne do innych zaburzeń tego narządu. Zaliczamy do nich m.in.:


  • · żółtaczkę,
  • · nadciśnienie wrotne,
  • · uporczywy świąd skóry.


Uszkodzenia, spowodowane wielokrotnym i nadmiernym nadużywaniem alkoholu prowadzą do całkowitej degradacji tego organu. Kiedy tkanka wątroby zaczyna bliznowacieć, wątroba nie funkcjonuje już tak dobrze, jak u zdrowego człowieka. W rezultacie organizm nie wytwarza wystarczającej ilości białek ani nie filtruje toksyn z krwi.

Odalkoholowe choroby wątroby – główna przyczyna zaburzeń funkcji wątroby

Z badań wynika, że kobiety są o wiele bardziej narażone na alkoholową chorobę wątroby. Płeć żeńska, w przeciwieństwie do mężczyzn, nie posiada tak wielu enzymów żołądkowych, które są w stanie swobodnie rozkładać cząsteczki spożytego alkoholu. Z tego powodu dużo większa ilość napojów wysokoprocentowych dociera wprost do wątroby. Bliznowacenie tkanki zaczyna się więc dużo szybciej. Alkoholowa choroba wątroby może posiadać również podłoże genetyczne. Cierpią na nią osoby, które rodzą się z niedoborem enzymów, co uniemożliwia eliminację spożytych napojów wysokoprocentowych. Do czynników, wspomagających rozwój schorzenia, zalicza się także otyłość, dietę wysokotłuszczową i przebyte zapalenie wątroby typu C. Diagnozowanie choroby odbywa się poprzez wywiad lekarski, który jest przeprowadzany z pacjentem. Marskość wątroby można wykryć także przy pomocy testów. U pacjentów, którzy cierpią na tego typu schorzenia wyniki badań krwi wskazują na niedokrwistość, wysoki poziom amoniaku we krwi, wysoki poziom cukru we krwi, leukocytozę, patologiczne zmiany w budowie i strukturze tkanki wątrobowej, odchylenia w poziomie enzymów wątrobowych, niski poziom magnezu, potasu i sodu oraz nadciśnienie wrotne. Alkoholowa marskość wątroby może powodować poważne komplikacje zdrowotne, które mogą przyczyniać się do powstawania wodobrzusza lub nagromadzenie płynu w żołądku, encefalopatię lub splątanie psychiczne, krwawienie wewnętrzne lub żółtaczkę. Osoby z cięższą postacią marskości często wymagają przeszczepu wątroby. Pierwszym krokiem w zapobieganiu i leczeniu tego typu schorzenia jest zaprzestanie spożywania napojów wysokoprocentowych. Pomocna jest tutaj terapia farmakologiczna lekiem o nazwie Naltrexone. Pozwala ona na zaprzestanie spożywania napojów wyskokowych i powrót do stanu abstynencji. Ponadto lekarz prowadzący może zalecić także terapię opartą na kortykosteroidach, blokerach kanału wapniowego, insulinie, suplementach przeciwutleniających i S-adenozylo-L-metioninie. Osoby w nałogu alkoholowym powinny także zwiększyć spożywanie białka i ograniczyć ilość tłuszczu w pokarmach.

PL   /   EN   /   DE   /   RU   /   UA