By Patrycjusz Tomaszek on wtorek, 15 sierpień 2023
Category: Baza wiedzy

Spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD)

Rozważając spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD) należy w pierwszej kolejności zdefiniować sam termin. Fetal alcohol spectrum disorder, w skrócie FASD oznacza kompilację zaburzeń, które dotyczą płodu, na który oddziaływał alkohol etylowy. Zdaniem naukowców nie jest to schorzenie genetyczne, lecz wynikające z bezpośredniego działania matki, która spożywając alkohol w ciąży doprowadziła do powstania licznych uszkodzeń w mózgu, rozwijającego się w jej łonie nienarodzonego dziecka. Skutkiem FASD jest znaczne opóźnienie intelektualne i inne dysfunkcje – m.in. poznawcze, przystosowawcze oraz społeczne. Dziecko rodzi się z obciążeniem, które będzie towarzyszyć mu do końca jego życia. Zaburzenia nie są w żadnym stopniu uleczalne, nie reagują także na farmakoterapię ani inne metody terapeutyczne. Skutki FASD można łagodzić poprzez zastosowanie metod, aktywizujących mózg do lepszego funkcjonowania. FASD składa się z kilku podgrup, do których zaliczamy:


Według kanadyjskich norm uszkadzające płód działanie alkoholu, kluczowe do pojawienia się zespołu FASD, może zacząć się już po kilku epizodach alkoholowych, gdy ciężarna spożywa do 5 dawek alkoholu w różnej postaci. Tak samo szkodliwe jest picie piwa, jak i mocniejszych napojów wyskokowych – wódki, wina, szampana, whisky czy Burbona.

Spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD) – nieodwracalne zmiany w wyglądzie i w mózgu płodu

Na dzień dzisiejszy nie ustalono żadnej „bezpiecznej" dawki alkoholu, która nie szkodziłaby kobietom w ciąży. Trudno jest jednoznacznie określić czy dawki poniżej 5 jednostek alkoholu, wypite okazjonalnie, nie spowodują uszkodzenia płodu. Naukowcy rozpoczęli również dyskusje na temat tego, jaki wpływ na rozwój nienarodzonego dziecka ma tryb życia, prowadzony przez matkę, tuż przed zajściem w ciążę. Wyniki badań okazały się szokujące. Dotychczas sądzono, że spożywanie alkoholu przez kobiety, tuż przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę, nie ma wpływu na przyszły rozwój dziecka. Niestety, najnowsze doniesienia, jednoznacznie potwierdzają, że kobieta, która tuż przed zajściem w ciążę regularnie piła napoje wysokoprocentowe, może narazić swoje nienarodzone dziecko na FASD, w takim samym stopniu, jak spożywające alkohol kobiety ciężarne. Zdaniem naukowców upojenie alkoholowe, którego doświadcza kobieta w okresie przed byciem matką, ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju przyszłego płodu. Im częściej pojawiają się tego typu epizody, tym organizm wolniej metabolizuje alkohol, którego szkodliwe pochodne kumulują się w jej ciele. Substancje te, mogą przenikać przez łożysko i negatywnie oddziaływać na nienarodzone dziecko.

Problem nadmiernego spożywania alkoholu jest obecnie plagą XXI wieku. Wiele kobiet zapomina, iż planowanie posiadania potomstwa lub bycie w ciąży nie zwalnia je z obowiązku dbania o swój stan zdrowia i rezygnacji z używek. Dla kobiet, którym trudno jest rozstać się z alkoholem poleca się farmakoterapię lekiem o nazwie Naltrexone. Jest on bezpieczny dla zdrowia i nie powoduje skutków ubocznych, które wpływałyby na przyszły rozwój płodu.

Leave Comments