Całodobowa infolinia +48 697 684 567

BAZA WIEDZY

CO KAŻDY Z NAS POWNIEN WIEDZIEĆ O UZALEŻNIENIACH MIESZANYCH


Wielu psychologów i wybitnych terapeutów stara się odpowiedzieć na pytanie, co każdy z nas powinien wiedzieć o uzależnieniach mieszanych. Problem ten, jak się okazuje jest bardzo poważny. Dotyczy on wielu ludzi. Nałóg występuje dość często. Zarówno w rodzinach zamożnych, jak i tych, które zaliczamy do patologicznych. Uzależnienia mieszane, to najprościej rzecz ujmując, kombinacja kilku uzależnień. Zazwyczaj jest to zażywanie narkotyków i alkoholizm. Razem, tworzą swoistą mieszankę wybuchową.  Oba uzależnienia mają wspólne podłoże, jednakże ich sposób oddziaływania na daną osobę może być różny, dlatego też wymagają zastosowania dwóch metod lub też wypracowania jednej, wspólnej. Uzależnienia mieszane powstają podczas imprez towarzyskich, gdzie dana osoba ma okazję zakosztować ogromnych ilości alkoholu oraz poeksperymentować z narkotykami. Połączenie obu tych substancji, wywołuje piorunujący efekt, w postaci spotęgowanych doznań.

Podwójny problem, czyli co każdy z nas powinien wiedzieć o uzależnieniach mieszanych

Uzależnienia mieszane pojawiają się w różnym wieku. Dotyczą one młodych osób, które z racji silnego i zdrowego organizmu, posiadają szybki metabolizm i pragną coraz większych doznań. Problem ten dotyczy także narkomanów, którzy regularnie przyjmują narkotyki, ale wykształcona już wcześniej, tolerancja na substancje psychoaktywne, powoduje, iż pragną dodatkowo wzmocnić efekt błogostanu. Pomagać ma im w tym spożywanie nadmiernych ilości alkoholu. Picie w nadmiarze napojów wysokoprocentowych i mieszanie ich z opiatami, w postaci np. Brown sugar, heroiny czy morfiny, to droga, która prowadzi do całkowitej degradacji organizmu. Patologiczne zmiany zachodzą dwa razy szybciej i mają podwójną siłę uderzenia. Organizm jest zatruty alkoholem oraz narkotykami. Taka mieszkanka, stosowana przez parę lat, zawsze prowadzi do zgonu. Jedynym ratunkiem jest podjecie natychmiastowego leczenia. Dobre efekty obserwuje się przy zastosowaniu terapii farmakologicznej. Specyfik o nazwie NALTREXONE ma bowiem, działanie blokujące zarówno opiaty, jak i rekomendowany jest do leczenia uzależnień od napojów alkoholowych.

W przypadku uzależnień mieszanych, należy działać bardzo szybko, ponieważ organizm jest wyniszczany w zastraszającym tempie. Tutaj liczy się czas. Im szybciej podejmiemy terapię, tym mniej szkód wyrządzimy samym sobie. Jedynie fachowa pomoc jest szansą, na wyrwanie się ze szpon tych dwóch, śmiertelnie groźnych nałogów.