Całodobowa infolinia +48 697 684 567

BAZA WIEDZY

Działanie narkotyków na mózg


Działanie narkotyków na mózg, to kwestia bardzo istotna, ponieważ jest on najbardziej złożonym i najważniejszym elementem ludzkiego organizmu. Ta masa szarej i białej istoty stanowi centrum całej ludzkiej aktywności - potrzebujesz jej do podejmowania wszystkich działań.


Działanie narkotyków na mózg – uzależnienie


Narkotyki mogą zmieniać ważne obszary mózgu, które są niezbędne do funkcji podtrzymujących życie. Mogą również napędzać kompulsywne używanie narkotyków, które oznacza uzależnienie narkotykowe. Obszary mózgu dotknięte zażywaniem narkotyków obejmują:


·         Zwoje. Obszary te stanowią kluczowy węzeł czegoś, co czasami nazywane jest mózgowym „obwodem nagradzania”. Narkotyki nadmiernie aktywują ten obwód, powodując poczucie euforii. Jednakże, przy powtarzanej ekspozycji, obwód dostosowuje się do obecności leku, zmniejszając swoją wrażliwość i utrudniając odczuwanie przyjemności z czegokolwiek innego.

·         Ciało migdałowate odgrywa rolę w stresujących uczuciach, takich jak lęk, drażliwość i niepokój. Obwód ten staje się coraz bardziej wrażliwy wraz ze wzrostem nałogu narkotykowego.

·         Kora przedczołowa napędza zdolność myślenia, planowania, rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji i samokontroli nad impulsami.  Osoba uzależniona od narkotyków kompulsywnie poszukuje ich, a jej kontrola impulsów jest ograniczona.

·         Pień mózgu. Kontroluje podstawowe funkcje krytyczne dla życia, takie jak tętno, oddychanie i sen. Narkotyki silnie na niego wpływają, dlatego ich przedawkowanie prowadzi do śmierci.


W jaki sposób narkotyki powodują przyjemność?

Przyjemność lub euforia, to uczucia wciąż słabo zbadane. Przypuszcza się, że wiążą się one z przypływami chemicznych związków sygnalizacyjnych, np. endorfiny w neuroprzekaźnikach w części zwojów podstawy mózgu (obwód nagrody). Narkotyki mogą powodować gwałtowne wzrosty tych przepływów. Poziom takiego wzrostu jest znacznie większy niż w przypadku naturalnych impulsów (połączonych ze „zwykłymi” nagrodami: jedzeniem, muzyką lub interakcjami społecznymi). Nie do końca jasna jest również rola dopaminy. Początkowo sądzono, że jest ona bezpośrednim katalizatorem euforii. Współczesne badania pokazują jednak, że ma ona więcej wspólnego ze „zmuszaniem” organizmu do powtarzania czynności wywołujących euforię niż do samego jej wywoływania. Narkotyki wytwarzają znacznie większe przypływy dopaminy, silnie wzmacniając związek między spożywaniem ich, wynikającą z tego przyjemnością i wszystkimi zewnętrznymi bodźcami, związanymi z tym doświadczeniem. Duże przepływy dopaminy „uczą” mózg poszukiwania środków narkotyzujących kosztem innych, zdrowszych celów i działań.


Działanie narkotyków na mózg, to tematyka, która nadal wymaga przeprowadzenia wielu badań. Pewnym jest jednak, że uzależnienie od narkotyków wymaga leczenia nałogu, ponieważ wywołuje negatywne, niemalże nieodwracalne skutki w ludzkim mózgu a w ostateczności może prowadzić nawet do śmierci. Rozwiązaniem jest farmakoterapia z udziałem leku Naltrexone, wsparta profesjonalną hipnoterapią.