Całodobowa infolinia +48 697 684 567

BAZA WIEDZY

DZIECI W RODZINIE Z PROBLEMEM NARKOMANII

 

Według psychologów, dzieci w rodzinie z problemem narkomanii, są najbardziej pokrzywdzonymi osobami. Wbrew pozorom, rozumieją one znacznie więcej, niż nam, dorosłym, mogłoby się wydawać. Zazwyczaj to dzieci, jako pierwsze dostrzegają, że coś dzieje się nie tak, a bliska im osoba zaczyna zachowywać się zupełnie inaczej, niż dotychczas. Małoletni to doskonali obserwatorzy, którzy potrafią obiektywnie ocenić daną sytuację i wyciągnąć z niej pewne wnioski. Najbardziej dotkliwym piętnem jest narkomania jednego z rodziców. Dziecko traci kontakt z najbliższą jej osobą. Uzależnienie od narkotyków jest tak silne, że czasem wygrywa z miłością do własnej pociechy.

Macierzyństwo kontra narkotyki – dzieci w rodzinie z problemem narkomanii

Opiaty to najczęściej stosowane narkotyki wśród kobiet, będących matkami. Brown sugar, opium czy morfina są stosunkowo łatwo dostępne i tanie. Znacznie droższa jest heroina, na którą mało kto może sobie pozwolić. Wiele dzieci znanych modelek, opisuje historie  narkotykowe swoich matek w książkach. Niektóre z tych kobiet, od wielu lat już nie żyją. Zabił je nałóg narkotykowy. Ich potomstwo doświadczyło wyjątkowego koszmaru, który polegał na egzystowaniu z matką całkowicie uzależnioną od heroiny. Brak perspektyw na wyrwanie się z uzależnienia oraz rozpaczliwe próby pomocy swej rodzicielce były nierzadko ich  codziennością. Dzieci te doznały ogromnego wstrząsu i traumy. Brak opieki i wsparcia ze strony najbliższej osoby oraz nieustanna walka o jej życie, sprawiły, że wiele z nich musiało poddać się terapii psychologicznej. Wiele z tych osób, leczyło się psychiatrycznie oraz do dnia dzisiejszego cierpi na zaburzenia psychiczne - napady lęku, fobie lub urojenia. Te przykre doświadczenia zostają z dzieckiem narkomana na całe jego życie, a rany nigdy się nie zabliźniają.

Jedną z metod walki z uzależnieniem od opiatów jest podjecie leczenia. Pomocna jest tutaj farmakoterapia oparta na zastosowaniu leku NALTREXONE. Może być stosowany u kobiet w każdym wieku i bez względu na czas trwania w nałogu. Warto podjąć ten trud w imię miłości do swoich dzieci.