Całodobowa infolinia +48 697 684 567

BAZA WIEDZY

Leki awersyjne w terapii alkoholizmu


Leki awersyjne w terapii alkoholizmu są zasadniczą częścią leczenia uzależnień od alkoholu. Właściwy lek może pomóc nie tylko przezwyciężyć pragnienie spożywania napojów wysokoprocentowych, ale i zapewnić komfort życia, podczas całego okresu trwania terapii. Stosowanie leku o nazwie Disulfiram jest bardzo ważne w momencie podjęcia próby odstawienia alkoholu. Wszywka alkoholowa jest lekiem przeznaczonym do długotrwałej terapii uzależnienia od alkoholu. Stosuje się ją w celu utrzymania trzeźwości, po zaprzestaniu spożywania napojów wyskokowych. Ponadto lek ten jest wykorzystywany w leczeniu choroby nowotworowej.

leki awersyjne w terapii alkoholizmu - disulfiram

Na rynku istnieje kilka leków, stosowanych w terapii osób uzależnionym od alkoholu. Są to  preparaty, które pomagają w podjęciu oraz utrzymaniu stałej abstynencji. Zaliczamy do nich leki z grupy awersyjnej. Uważa się, że dają one najlepsze efekty u osób zmotywowanych, które  równocześnie uczęszczają na inne formy terapii. Jednym z leków jest Disulfiram. Można go zaimplantować podskórnie, w postaci wszywki alkoholowej.

Wszywka Disulfiram z połączeniu z alkoholem, nawet w niewielkiej ilości, powoduje występowanie takich objawów jak:


·         duże zaczerwienienie twarzy i rumieńce w okolicach szyi,

·         nieprzyjemne pulsowanie w głowie i na karku,

·         ostry ból głowy,

·         trudności z oddychaniem,

·         nudności,

·         obfite wymioty,

·         mocne pocenie się,

·         silne pragnienie,

·         suchość w jamie ustnej,

·         ból w klatce piersiowej,

·         kołatanie serca,

·         duszności,

·         hiperwentylacja,

·         tachykardia,

·         niedociśnienie,

·         omdlenie,

·         znaczne osłabienie ciała,

·         zawroty głowy,

·         niewyraźne widzenie,

·         ogólne splątanie.


Działanie awersyjne leku polega na odstraszeniu od chęci sięgania po wszelkie napoje alkoholowe, również te niskoprocentowe np. piwo czy drinki. Wszywka alkoholowa towarzyszy pacjentowi na każdym kroku, ponieważ znajduje się wewnątrz jego ciała. To sprawia, iż mimo pojawiających się okazji i pokus, pacjent zachowuje wstrzemięźliwość  i rezygnuje z alkoholu.


Terapia awersyjna, jako rodzaj terapii objawowej


Terapia awersyjna ma na celu wywołanie uczucia wstrętu lub lęku w stosunku do określonej substancji, w tym przypadku alkoholu. Jej działanie zasadza się na skojarzeniu danego zachowania z jego przykrymi konsekwencjami. Terapia awersyjna jest rodzajem terapii objawowej. Jej skuteczność opiera się na uświadomieniu danemu pacjentowi nieprzyjemnych konsekwencji, jakie zaistnieją po spożyciu napojów wysokoprocentowych, podczas stosowania leków awersyjnych.