Całodobowa infolinia +48 697 684 567

BAZA WIEDZY

Narkotyki – uzależnienie celebrytów


Narkotyki - uzależnienie celebrytów, to problem, który często poruszany jest w mediach. Jednakże, według danych z przeprowadzanej ankiety na temat zażywania substancji odurzających wśród gwiazd Hollywood, jedynie 8 – 12% osób ujawniło lub publicznie przyznało, iż ma problem z tego rodzaju nałogiem.

Obecnie, około 22,7 milionów Amerykanów potrzebuje leczenia z powodu problemu narkotykowego lub alkoholowego. Większość z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że uzależnienie od opiatów jest śmiertelnie groźną chorobą, która dotyka każdego, kto wpadnie w sidła nałogu. Znane gwiazdy estrady, telewizji czy filmu rzadko publicznie przyznają się do swoich uzależnień. Sława wymaga bycia osobą dyspozycyjną, gotową na podjęcie nowych wyzwań i żyjącą w ciągłym stresie, chaosie i napięciu emocjonalnym. Życie celebryty, to sinusoida sukcesów i porażek, która wzajemnie się ze sobą przeplatają. Wszystko, czego doświadczają gwiazdy, jest komentowane i oceniane publiczne. „Zwyczajni” ludzie radzą sobie z stresem i napięciem emocjonalnym w zaciszu swojego domu – celebryci publicznie muszą zmierzyć się z swoimi problemami. Taki stan fatalnie wpływa na zdrowie psychiczne i powoduje, że ludzie ci są bardziej podatni na uzależnienia niż przeciętna osoba. Pomimo sławy, fortuny i wykonywania ulubionego zawodu, nie są w stanie podołać wszystkim obowiązkom i zaczynają sięgać po substancje wspomagające. Wielu celebrytów publicznie wyznało, iż od lat prowadzi walkę z nałogiem narkotykowym. Niektórzy, przez wiele dekad, nie potrafili porzucić myśli o zażywaniu opiatów czy innych substancji odurzających. Znani są aktorzy, którzy zdecydowali się na bardzo ryzykowny krok i prowadzą publiczną walkę ze swoim  uzależnieniem, w której obserwatorami są ich fani i krytycy. Większą częstotliwość występowania nałogu wśród sławnych i zamożnych osób, można tłumaczyć posiadaniem większych łatwiejszym dostępem do narkotyków niż w przypadku przeciętnego człowieka. Można też argumentować to tym, że bogaci celebryci mają zdecydowanie większe możliwości nabycia drogich substancji uzależniających, których cena odstrasza „przeciętnych” narkomanów.


Narkotyki – uzależnienie celebrytów – nałóg, który zbiera śmiertelne żniwo wśród gwiazd

Dla wielu gwiazd popularnym narkotykiem są barbiturany, które wywołują złudne uczucie uspokojenia i są stosowane w leczeniu bezsenności, stanów lękowych i napadów padaczkowych. Ze względu na ich wyjątkowo silne działanie euforyczne, barbiturany, takie jak fenobarbital, są często nadużywane przez gwiazdy muzyki rockowej czy heavy metalowej. Gwiazdami, które były  uzależnione od barbituranów byli m.in.: Marilyn Monroe, która zmarła w wyniku przedawkowania barbituranów w 1962 roku czy Elvis Presley, znany, jako „król rock and rolla", który zmarł z powodu przedawkowania w 1977 roku. Według amerykańskiego magazynu „People’, toksykolodzy, na zlecenie coronera, zidentyfikowali w jego ciele co najmniej osiem różnych postaci barbituranów. Najtragiczniejszą ofiarą barbituranów był król popu - Michael Jackson, który zażywał ekstremalnie duże dawki propofolu, silnego leku na bezsenność. Jackson przedawkował leki i zmarł nie odzyskawszy przytomności w 2009 roku. Wiele gwiazd regularnie zażywa opiaty i inne narkotyki, wywołujące psychodeliczne stany, podobne do katatonii lub też śnienia na jawie. Amatorami tych specyfików byli Jack i Kelly Osbourne. Rodzina muzyków od lat zmagała się z nałogiem, który ostatecznie pokonali w roku 2012. Obecnie Jack i Kelly pomagają innym uzależnionym celebrytom w swojej klinice - OxyContin. Jedną z najbardziej poszkodowanych przez narkotyki aktorek jest gwiazda kina dziecięcego - Amanda Bynes. Aktorka zyskała sławę dzięki swojej roli w filmie sieci telewizyjnej dla dzieci Nickelodeon. Niestety, w ciągu ostatnich kilku lat jej życie zmieniło się o 180  stopni. Napady agresji, niekontrolowanych wybuchów złości i stanów paranoidalnych stały się codziennością tej kobiety. Jej życie zostało bezpośrednio zagrożone, gdy po zażyciu m.in. heroiny, próbowała podpalić się na stacji benzynowej.  Zdaniem terapeutów jej problemem był nadmiar obowiązków i przytłaczające poczucie, iż nie odniosła zbyt wielkiego sukcesu, jako gwiazda kina „dla dorosłych”. Osobą, która regularnie zażywała opiaty była także Britney Spears , która w wieku 16 lat stała się jedną z najbardziej wpływowych gwiazd muzyki pop. Wkrótce po swoim rozwodzie, w 2006 roku, piosenkarka zaczęła mieszać alkohol i opiaty. Skutkiem tego była nieudana próba samobójcza oraz napady furii i autoagresji. Problem narkotyków dotyczy także polskich celebrytów. Znany jest przypadek męża sławnej piosenkarki, który pod wpływem środków odurzających, na przejściu dla pieszych, śmiertelnie potracił kobietę.


Życie w blasku fleszy bywa koszmarem, z którego trudno się obudzić. Metodą na pozbycie się nałogu narkotykowego jest farmakoterapia lekiem Naltrexone, który pozwoli Ci zapomnieć o dręczących Cię myślach o tym, by sięgnąć po kolejną dawkę opiatów.