Całodobowa infolinia +48 697 684 567

BAZA WIEDZY

Opiaty a zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych


Opiaty a zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych to kwestia poruszana w mass mediach oraz wielu publikacjach naukowych, traktujących o tematyce narkotykowej. Przestępstwo prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu jest uznawane za główne zagrożenie dla zdrowia i życia uczestników ruchu drogowego, ale alkohol jest tylko jedną z wielu substancji, które mogą osłabić zdolność do obsługi pojazdu mechanicznego. Prowadzenie pojazdów pod wpływem opiatów może również skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. Zażywanie substancji narkotycznych tuż przed rozpoczęciem kierowania pojazdem, niezależnie od tego czy jest to heroina, opium czy Brown Sugar, jest tak samo nielegalne, jak jazda pod wpływem alkoholu i może również stanowić przestępstwo, zagrożone karą więzienia. Ankieta, przeprowadzona w 2010 roku przez organizację SAMHSA, dowiodła, że ​​około 10 milionów osób na całym świecie jeździ samochodem pod wpływem opiatów. Według National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) u ponad 50% rannych kierowców, którym pobrano krew na miejscu wypadku,  aż 18% z nich było pod wpływem co najmniej jednego, z wyżej wymienionych narkotyków. Najpopularniejsza jest heroina i Brown Sugar. Kolejne badanie, przeprowadzone przez NHTSA wykazało, że jeden na pięciu kierowców, który zginął w wypadkach samochodowych, znajdował się pod wpływem opiatów. Zdaniem naukowców narkotyki bardzo negatywnie wpływają na zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych przez kierowców, niezależnie od ich wieku, umiejętności czy doświadczenia. Substancje narkotyczne pogarszają zdolność oceny rzeczywistości, upośledzają czujność, zmniejszają koncentrację oraz zdolności motoryczne. Ponadto, wprowadzają osobę w stan odurzenia, euforii, która wiąże się z przekonaniem o nadludzkiej sile i byciu nieśmiertelnym.


Opiaty a zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych – tragiczne konsekwencje

Taki kierowca porusza się z zawrotną prędkością i niepotrzebnie naraża życie swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Opiaty wywołują stany halucynogenne i omamy. Osoba zaczyna egzystować w zupełnie innej rzeczywistości, snuje wizje, przeżywa wyimaginowane marzenia, jak również doświadcza jednocześnie wielu bodźców o ogromnym natężeniu. Kierujący pojazdem, który znajduje się pod wpływem opiatów traci kontakt rzeczywistością i nie potrafi zareagować na sygnały z zewnątrz. Nie przestrzega przepisów kodeksu drogowego, taranuje inne pojazdy czy potrąca osoby piesze. Mózg, który znajduje się w stanie euforii, nie jest w stanie przekazywać odpowiednich bodźców oraz nie ma wpływu na odruchy. Upośledzona zostaje motoryka oraz zdolność do natychmiastowej reakcji na zagrożenie. W czasach pandemonium narkotykowego wiele państw wprowadziło restrykcyjne przepisy, dotyczące jazdy pod wpływem narkotyków. Przoduje tutaj USA, w których codzienne zdarzały się wypadki z udziałem osób pod wpływem narkotyków. Eksprezydent Baracka Obama wprowadził całkowity zakaz jazdy po zażyciu opiatów, w stanie Arizona, Delaware, Georgia, Illinois, Indiana, Iowa, Michigan, Minnesota, Nevada, Ohio, Pensylwania, Rhode Island, Utah, Virginia oraz Wisconsin. W pięciu stanach - Kalifornia, Kolorado, Idaho, Kansas i Zachodnia Wirginia zabrania się także poruszania się samochodem, będąc pod wpływem leków, uznawanych za narkotyczne i wydawanych z przepisu lekarza.

Nałóg narkotykowy to poważny problem, szczególnie, jeśli dotyczy on osoby, która codziennie kieruje pojazdem mechanicznym. Pomocą okazuje się farmakoterapia lekiem Naltrexone. Efektem jest wstrzemięźliwość od opiatów i cieszenie się normalnym funkcjonowaniem w społeczeństwie i życiu rodzinnym.