Całodobowa infolinia +48 697 684 567

BAZA WIEDZY

OPIOIDY


Zdaniem wielu naukowców z amerykańskich instytutów badawczych, opioidy w 2017 roku spowodowały zgon ponad 72 tysięcy obywateli tego kraju. Zmarli oni z powodu przedawkowania tego rodzaju narkotyków. Statystyki te są bardzo niepokojące, ponieważ w ostatnich 3 latach nałóg narkotykowy stał się główną przyczyną śmierci osób w wieku od 20 do 45 roku życia.  


Uzależnienie narkotykowe, to poważny problem, który dotyczy populacji na całym świecie. Opioidy stały się substancjami psychoaktywnymi, po które sięga coraz większa liczba osób. Narkotyki te są naturalnymi lub syntetycznymi (wytwarzanymi w laboratoriach w celu naśladowania właściwości naturalnych opioidów) substancjami chemicznymi, które oddziałują na receptory opioidowe komórek nerwowych w ciele i w mózgu, zmniejszając tym samym odczuwanie bólu. Środki przeciwbólowe na receptę zawierają hydrokodon oksykodonu (OxyContin®) (Vicodin®), kodeinę, morfinę i inne. Syntetyczne opioidy zawierają m.in. heroinę, Brown Sugar, fentanyl, metadon, petydynę, tramadol i karfentanil. Naturalne opioidy są lekami wydawanymi na receptę, które stosuje się do leczenia bardzo ostrego, przewlekłego bólu (głównie po ciężkim urazie ciała lub po zabiegu operacyjnym). Opioidy wykorzystuje się również do łagodzenia bólów nowotworowych, zarówno w fazie aktywnej, jak i  czasie trwania opieki paliatywnej. Nałóg narkotykowy spowodowany sięganiem po opioidy pojawia się, zarówno u osób, które stosowały naturalne substancje psychoaktywne do leczenia przewlekłego bólu, jak i u ludzi zdrowych, którzy przyjmując narkotyki próbują osiągnąć błogostan i stan odurzenia.


Opioidy – bardzo niebezpieczne substancje psychoaktywne, które silnie uzależniają


Opioidy są bardzo niebezpiecznymi substancjami psychoaktywnymi. Przede wszystkim, zmniejszają odczuwanie bólu, ale mogą również powodować nadmierną senność, całkowitą dezorientację, brak reakcji na bodźce zewnętrzne, euforię, nudności i silne zaparcia. Przy dużych dawkach, opioidy przyczyniają się do powstawania niewydolności krążeniowo - oddechowej. Zażywanie opioidów syntetycznych prowadzi do całkowitego wyniszczenia ludzkiego organizmu, łącznie z pojawieniem się chronicznych stanów zapalnych narządów wewnętrznych, uszkodzenia mięśnia sercowego czy zaburzeń psychicznych i chorób na tle nerwowym. Leczenie uzależnienia narkotykowego, spowodowanego zażywaniem opioidów, wymaga podjęcia natychmiastowej terapii. Do tego celu stosuje się naltrekson lek. Stosowana przez renomowane ośrodki medyczne farmakoterapia narkotykowa przyczynia się do polepszenia ogólnego stanu zdrowia pacjenta i porzucenia nałogu. Każdorazowo, odwyk narkotykowy Lublin musi być przeprowadzany w placówce medycznej, pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego. Stosowanie leku o nazwie Naltrekson bez konsultacji medycznej i wiedzy osoby uzależnionej od opiatów, jest surowo zabronione i karalne. U osób zażywających opioidy przeprowadza się odtruwanie narkotykowe lublin, które wypłukuje z organizmu resztki substancji psychoaktywnych, toksyn oraz innych, szkodliwych związków chemicznych, powstałych w trakcie przemiany materii. Opioidy są bardzo silnie uzależniającymi substancjami, których długotrwałe zażywanie, zawsze kończy się śmiercią.


Farmakoterapia narkotykowa przy pomocy leku o nazwie naltrekson pozwala na porzucenie nałogu i utrzymanie stanu abstynencji od substancji psychoaktywnych. Dzięki temu, każdy pacjent ma szansę uniknąć tragicznych konsekwencji sięgania po opioidy.