Całodobowa infolinia +48 697 684 567

BAZA WIEDZY

Przyczyny nadmiernej utraty masy ciała u osób uzależnionych od opiatów


Zdaniem Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, przyczyny nadmiernej utraty masy ciała u osób uzależnionych od opiatów, związane są z całkowitym wyniszczeniem organizmu i zaburzeniami w prawidłowym funkcjonowaniu układu trawiennego. Nadużywanie substancji odurzających radykalnie wpływa, nie tylko na zdolność przyswajania składników odżywczych z pożywienia, ale również, zmienia preferencje żywieniowe danej osoby. Przestaje ona odczuwać prawidłowy smak i zapach niektórych potraw. W większości przypadków, prowadzi to do utrwalenia nieprawidłowych wzorców odżywiania i wyboru potraw, które, zdaniem osoby uzależnionej od opiatów, „są smaczne i mają intensywny zapach”. Przeważnie jest to żywność przetworzona chemicznie, z dużą zawartością soli i wzmacniaczy smaku. W rezultacie, osoby pogrążone w nałogu, mogą zacząć odczuwać poważne problemy ze zdrowiem. Poprawnie działający metabolizm, zapewnia sprawne funkcjonowanie wszystkich narządów. Komórki w całym ciele muszą otrzymywać odpowiednie ilości składników odżywczych, w tym cukier, głównie w postaci glukozy. Dzięki temu, organizm ma siłę do walki z nagromadzonymi w jego wnętrzu utleniaczami oraz innymi drobnoustrojami, zagrażającymi jego dobrej kondycji. Ubogokaloryczna dieta i niewłaściwe odżywianie mogą, w konsekwencji, prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu oraz zaburzeń w pracy wielu narządów. Brak składników odżywczych powoduje powstawanie wielu schorzeń. Opiaty nie zawierają żadnych składników odżywczych. Ponadto, ich zażywanie, często upośledza uczucie głodu i sytości. Osoba uzależniona ma wrażenie, jakby wciąż była najedzona, mimo, iż nie przyjmuje żadnych pokarmów. Duże ilości narkotyków uszkadzają przewód pokarmowy, który zmniejsza zdolność organizmu do wchłaniania i wykorzystywania witamin, minerałów i innych składników odżywczych z pożywienia. Substancje odurzające zaburzają wchłanianie i przyswajanie aminokwasów. Obecność narkotyków w organizmie powoduje, że wątroba aktywizuje swoje zasoby energetyczne do, jak najszybszego,  usuwania nagromadzonych toksyn. Upośledza to, właściwe wykorzystywanie nagromadzonych substancji odżywczych, które również zostają wydalone. 


Przyczyny nadmiernej utraty masy ciała u osób uzależnionych od opiatów – zaburzenia metabolizmu i funkcjonowania układu trawiennego


 Długotrwałe zażywanie opiatów zaburza procesy trawienne. Nałóg narkotykowy bardzo przyspiesza metabolizm, ponieważ wątroba musi pracować z podwójna energią, aby rozłożyć toksyny i usunąć je z organizmu. Utrudnia to prawidłową syntezę węglowodanów i aminokwasów.  Ponadto narkotyki dostarczają do organizmu toksyczne substancje, które niszczą układ odpornościowy, powodując przyrost komórek z uszkodzonym DNA. W organizmie pojawiają się liczne ogniska zapalne. Mimo, iż opiaty są wydalane z organizmu, to przy ich długotrwałym stosowaniu, następuje osłabienie pracy nerek, serca oraz mózgu, które wynika z braku odpowiedniej ilości składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego ich funkcjonowania. Brak paliwa energetycznego prowadzi do całkowitego osłabienia organizmu i powolnej degradacji każdego narządu. Niektóre procesy, jakie zachodzą w zdrowym organizmie, zostają wówczas zaburzone lub całkowicie wyłączone. Wczesne objawy uszkodzenia układu pokarmowego, wskutek zażywania opiatów, obejmują: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę oraz chroniczne zmęczenie. Czasami, tego typu symptomy, mogą być mylone z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak zakażenia wirusowe czy bakteryjne. Długotrwałe stosowanie środków odurzających prowadzi do całkowitej utraty apetytu, co w konsekwencji, powoduje drastyczny spadek masy ciała. Uszkodzone narządy i obecność toksyn w organizmie powodują, że dostarczone składniki odżywcze, nie są przyswajane lub też dostarczają organizmowi znikomą ilość, potrzebnej mu do funkcjonowania, energii.

Leczenie narkomanii powinno opierać się na radykalnej terapii, która ma na celu usuniecie toksyn z organizmu oraz zapobieganie nawrotom nałogu. Pomocny jest tutaj lek o nazwie Naltrexone, który powszechnie stosuje się w farmakoterapii. Daje on bardzo dobre rokowania i pomaga w powrocie do normalnego życia. Efekt leczenia polega nie tylko na wyjściu z nałogu narkotykowego, ale i przywróceniu organizmowi równowagi biologicznej.