Całodobowa infolinia +48 697 684 567

BAZA WIEDZY

W jaki sposób opiaty wpływają na preferencje żywieniowe osób uzależnionych?


Wiele osób, które borykają się z problemem narkotykowym nie ma pojęcia, w jaki sposób opiaty wpływają na preferencje żywieniowe osób uzależnionych. Okazuje się, iż zmiany te są bardzo negatywne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Opiaty wykazują działanie na niektóre obszary w mózgu, które odpowiadają za nasze preferencje żywnościowe, zmieniając w ten sposób odczuwanie smaku i zapachu potraw, jak również zmuszając organizm do spożywania tylko wybranych grup produktów spożywczych, niekoniecznie korzystnych dla zdrowia i życia człowieka. Osoby, nadużywające opiatów, mogą odczuwać zwiększone zapotrzebowanie na węglowodany proste oraz tak zwane niezdrowe pokarmy. Osoby, uzależnione od heroiny, nie potrafią opanować silnego pragnienia spożywania słodyczy. W czasie zażywania narkotyków, zatruty organizm nie jest w stanie przyswajać niektórych grup pokarmów, dlatego też, pojawiają się uporczywe mdłości, bóle żołądka oraz problemy gastryczne. Symptomy te zniechęcają daną osobę do spożywania wybranych artykułów. Zaczyna ona sięgać po produkty, po których, nie odczuwa żadnych dolegliwości. Utrzymujący się we krwi, wysoki poziom opiatów może powodować także niekontrolowane napady wilczego apetytu, w czasie których dana osoba pochłania jednorazowo ogromne ilości pokarmu. Ma to bardzo negatywne konsekwencje dla organizmu, ponieważ pokarmy są wybierane zupełnie przypadkowo. Osoba, uzależniona od substancji odurzających, potrafi w ciągu kilku godzin spożyć wiele różnych rodzajów pokarmu. Przepełniony żołądek zazwyczaj reaguje mdłościami i intensywnymi wymiotami, pojawia się także biegunka, zaparcia czy trudna do opanowania zgaga. Opiaty wpływają na receptory chemiczne w mózgu, jak również kubki smakowe czy powonienie, zmieniając sposób, w jaki organizm postrzega smak i zapach potraw. To działanie powoduje nadużywanie bardzo ostrych przypraw oraz soli.


W jaki sposób opiaty wpływają na preferencje żywieniowe osób uzależnionych – wyeliminowanie z diety wartościowych składników pokarmowych

Chociaż niektóre osoby, uzależnione od opiatów, nie dostrzegają zmian w swoim, codziennym jadłospisie, to wybór pokarmów i preferencje żywnościowe są bardzo widoczne, szczególnie dla ich najbliższego otoczenia. Zażywanie opiatów może powodować całkowity zanik apetytu. Organizm nie odczuwa głodu, dlatego też osoba, pogrążona w nałogu narkotykowym, je sporadycznie i bardzo niezdrowo. Zdaniem brytyjskich i amerykańskich naukowców, silne nudności i wymioty powodują także systematyczne wyjałowienie organizmu ze wszelkich składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych.  Zdarza się, iż osoby w zaawansowanym stadium narkotycznym, w ogóle unikają jakiegokolwiek jedzenia, ponieważ nie odczuwają głodu. Zaparcia, długotrwałe biegunki czy inne niepożądane dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą skutecznie obniżać apetyt. Ciało osoby, uzależnionej od opiatów, może naturalnie zmniejszyć zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, szczególnie w przypadku długo utrzymujących się zaparć. Preferowanie słonych, słodkich i niezdrowych pokarmów wynika z zaburzenia homeostazy w organizmie. W początkowej fazie uzależnienia od substancji odurzających prowadzi to do gromadzenia się nadmiaru tkanki tłuszczowej i przyrostu masy ciała. Brak apetytu, który pojawia się w kolejnych stadiach nałogu narkotykowego, wyklucza nadmiar kilogramów i powoduje drastyczny spadek masy ciała, który powoduje nieodwracalne dla organizmu skutki.

Zdaniem szwedzkich naukowców, którzy przebadali ponad 200 osób, uzależnionych od opiatów, u 63,1 % z nich pojawiła się skrajna awitaminoza, która była skutkiem całkowitego wykluczenia z jadłospisu warzyw i owoców.

Zmiana preferencji żywnościowych u osób, zażywających opiaty, prowadzi do groźnych dla zdrowia i życia konsekwencji. Jeśli i Ciebie dotyczy problem nałogu narkotykowego, to nie zwlekaj i zastosuj farmakoterapię lekiem Naltrexone, która daje Ci realną szansę na powrót do normalnego życia.