Całodobowa infolinia +48 697 684 567

BAZA WIEDZY

W jaki sposób sprawdzić, czy dziecko zażywa opiaty?


Coraz częściej rodzice zastanawiają się, w jaki sposób sprawdzić, czy dziecko zażywa opiaty? Do typowych metod należy zazwyczaj obserwacja zachowań danej pociechy oraz analizowanie wszelkich anomalii, które wystąpiły w jego dotychczasowym trybie życia. Jednakże zdarza się, iż nastolatkowe potrafią zręcznie manipulować otoczeniem oraz ukrywają swoje kontakty z substancjami odurzającymi. Wówczas, jedyne co pozostaje rodzicom, to wykonanie testu narkotykowego. Jest to działanie mało inwazyjne oraz pozwala na zdobycie jasnych dowodów na to, że dziecko zażywa opiaty. Uzyskane w ten sposób informacje, mogą uchronić je przed dalszym odurzaniem się oraz ryzykiem wpadnięcia w bardzo groźne uzależnienie. Należy pamiętać, że zażywanie narkotyków jest bezpośrednią przyczyną dużego odsetka zgonów i występowania wielu poważnych chorób, wśród dorastającej młodzieży. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że zwiększone ryzyko uzależnienia się danej osoby od heroiny czy Brown Sugar, następuje wówczas, gdy pierwszy kontakt z tego rodzaju substancjami, ma miejsce jeszcze przed ukończeniem 18 roku życia. Ponadto 60% dorosłych narkomanów, to osoby, które swoją inicjację z narkotykami przeżyły jeszcze w okresie dojrzewania. Obecność narkotyków w organizmie swojego dziecka można wykryć, nawet kilka miesięcy po spożyciu przez nie substancji odurzających. Jednakże tego typu testy, zaliczane są do profesjonalnych i wykonywane są wyłącznie w specjalistycznych placówkach medycznych, które posiadają odpowiednie laboratoria analityczne. Badania te są dość kosztowne. Do analizy potrzebna jest krew lub włosy danej osoby.


W jaki sposób sprawdzić, czy dziecko zażywa opiaty – wykonaj domowy test na obecność narkotyków

Wykrywalność narkotyków we krwi danego nastolatka polega na pobraniu od niego próbki w przeciągu 2 - 3 dni. Po tym czasie organizm usuwa nagromadzone toksyny z organizmu, które zostają wydalone z moczem i potem. W przypadku drugiego materiału do analizy, czyli włosów, wykrywalność obecności narkotyków wynosi około 2 do 3 miesięcy. Jednakże w tej sytuacji  wszystko zależy od częstotliwości zażywania opiatów oraz szybkości ich metabolizowania przez organizm młodego człowieka. Jedną z popularnych metod  wykrywania obecności narkotyków jest domowy test moczu. Objętość potrzebnej do badania próbki, nie wzbudza żadnych podejrzeń dziecka, ponieważ do analizy wystarczy zaledwie kilka kropel uryny. Badania,  przeprowadzone przez ekspertów, wykazały, iż w 90% przypadków, wykonanie tego rodzaju testu, pozwalało uzyskać prawidłowy wynik, który jasno wskazywał na to czy dziecko miało już jakikolwiek kontakt z narkotykami. Opiaty są wydalane z moczem w przeciągu 24 - 48 godzin. Dlatego też, w razie posiadania jakichkolwiek podejrzeń, należy wykonać test najszybciej, jak to możliwe. Optymalny czas, to okres 12 - 24 godzin. Testy narkotykowe są powszechnie dostępne w aptekach, a ich zakup nie wiąże się z posiadaniem recepty od lekarza specjalisty. Wykonanie testu pomaga rodzicom w uzyskaniu konkretnej odpowiedzi, szczególnie, gdy mają oni uzasadnione obawy, że ich dziecko zagrożone jest narkomanią. 

Jeśli wynik przeprowadzonego testu jest pozytywny, to nie zwlekaj i od razu zgłoś się ze swoim dzieckiem na leczenie. Farmakoterapia lekiem o nazwie Naltrexone pomaga w skutecznym pozbyciu się nałogu. Wykonana wcześniej detoksykacja, przywraca prawidłową homeostazę organizmu i pomaga w przejściu kolejnych etapów leczenia, zmierzających do wyjścia z uzależnienia od opiatów.