Całodobowa infolinia +48 697 684 567

BAZA WIEDZY

WPŁYW SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH NA MŁODZIEŻ


Według wyników Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach, na temat Używania Alkoholu i Narkotyków, wpływ substancji psychoaktywnych na młodzież może mieć fatalne skutki w ich dorosłym życiu. Zdaniem organizatorów programu, aż 20% młodych osób, w wieku do lat 18 - tu, przyznało się, iż miało, przynajmniej jednorazowy, kontakt z narkotykami. Oznacza to w praktyce, że co piąty ankietowany zażywał substancje psychoaktywne. Eksperymentowanie z narkotykami w tak młodym wieku, niesie za sobą poważne konsekwencje, nie tylko natury fizycznej, lecz również i psychicznej. Wielu uczniów rozpoczyna swą przygodę od niewinnych epizodów w postaci zażywania leków typu morfina lub też opium. Liczy się szybkość osiągnięcia stanu błogości. Niestety to droga donikąd. Młody, zdrowy i silny organizm szybko metabolizuje opiaty, przez co kolejne dawki muszą być coraz większe. Pojawia się także pokusa sięgnięcia po mocniejsze narkotyki typu heroina.


Fatalny w skutkach wpływ substancji pSYChoaktywnych na młodzież


Do pierwszych kontaktów z narkotykami dochodzi podczas imprez towarzyskich, na które uczęszcza prawie 80% młodzieży gimnazjalnej oraz licealnej. Inicjacja wynika z wpływu grupy rówieśniczej oraz bardzo często z chęci poczucia się osobą dorosłą. Po narkotyki sięgają także typowi outsiderzy, którzy są odrzucani i spychani na margines klasy. Brak akceptacji i szacunku ze strony rówieśników rodzi w nich frustrację oraz chęć odstresowania. Opiaty wydają się być idealnym rozwiązaniem problemów. Młody człowiek zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, iż może wpaść w uzależnienie od narkotyków. Niestety nałóg narkotykowy rozwija się bardzo podstępnie. Bywa, iż niewinne eksperymentowanie, w życiu dorosłym przeradza się w regularne zażywanie opatów. Wpływ narkotyków na młody organizm jest ogromny. Przede wszystkim może dojść do upośledzenia funkcjonowanie narządów wewnętrznych, pojawiają się niekorzystne zmiany w mózgu, a organizm ulega powolnej destrukcji. Zmienia się wygląd zewnętrzny - kondycja skóry, zębów czy nagła utrata wagi. Młody człowiek, cierpiący na uzależnienie od opiatów, rujnuje to, co ma najcenniejsze - własne zdrowie. Skutki mogą być nieodwracalne lub trwać przez wiele lat. Bywa, iż wiele młodych dziewcząt, które zażywały heroinę, cierpi w następstwie na bezpłodność i poważną anemię. U chłopców pojawiała się arytmia serca, impotencja oraz zmiany osobowości - napady agresji czy leku.


Narkotyki nie są obojętne dla organizmu,  szczególnie tego, który jest jeszcze w fazie rozwoju. Wiele nastolatków wpada w nałóg narkotykowy, z którym nie potrafi się uporać. Jedną z metod leczenia uzależnień jest zastosowanie długotrwałej terapii farmakologicznej, które ma na celu pomoc w wyjściu z nałogu narkotykowego, co skutkuje poprawą ogólnego stanu fizycznego i psychicznego młodego człowieka. Warto w takim przypadku zastosować leczenie z zastosowaniem leku Naltrexone Hydrochloride oraz równocześnie terapię behawioralną.