Całodobowa infolinia +48 697 684 567

BAZA WIEDZY

ZAWODY, W KTÓRYCH ŁATWO POPAŚĆ W UZALEŻNIENIE


Zdaniem Amerykańskiej Agencji SAMSHA, zawody, w których łatwo popaść w uzależnienie,  to głównie branża budownicza, hotelarska czy gastronomiczna. Do listy warto dodać tak zwane wolne zawody typu piosenkarz, aktor czy artysta plastyk, jak również te, związane z pracą w korporacji – w ogromnym stresie i pod dużą presją czasu – takie jak: makler giełdowy, analityk, akwizytor itp. Oczywiście, wyżej wymienione profesje, wcale nie warunkują, iż ich wykonywanie zawsze wiąże się z ryzykiem popadnięcia danej osoby w nałóg. Zawody te, mogą jednakże znacznie to ułatwiać.  


Zawodowy problem narkomanii i alkoholizmu


Alkoholizm dominuje wśród pracowników budowlanych, którzy niejednokrotnie po zakończeniu dniówki, odruchowo i bez zastanowienia sięgają po zimne piwo, dla ochłody po trudach pracy na budowie. U nich właśnie rozwija się alkoholizm piwny. Ten nałóg alkoholowy dotyczy, zarówno młodocianych pracowników, jak i osób z długim stażem pracy. Uzależnienie od opiatów to częsta przypadłość osób z branży artystycznej oraz pracowników, zajmujących wysokie stanowiska w renomowanych firmach. Rauty, bale i spotkania firmowe, to częsta okazja do spróbowania substancji psychoaktywnych, które mają służyć poprawie humoru i dobrej zabawie. Uzależnienie od narkotyków generują takie czynniki, jak: nieustanna praca, bez chwili odpoczynku, nastawienie na wysoki wynik i super rezultaty, a także ciągła presja zarządu i depcząca po piętach konkurencja. Artyści, poszukujący weny i natchnienia, często sięgają po morfinę, opium czy popularny kompot. Halucynacje i wizje pomagają im w pracy twórczej. Pracownicy sektora hotelarskiego czy gastronomicznego, a także „korporacyjne rekiny” gustują w takich narkotykach, jak czysta heroina czy Brown sugar. Dzięki nim zyskują dodatkowe paliwo energetyczne do działania.

W nałóg wpadają pracownicy nad wyraz ambitni i chcący odnieść spektakularny sukces w bardzo krótkim czasie.  Zażywanie opatów czy alkoholizm, początkowo są niezauważalne dla otoczenia. W późniejszym czasie jednak, całkowicie rujnują życie pracownika, zarówno te zawodowe, jak i prywatne. Ratunkiem w tego typu sytuacji jest leczenie farmakologiczne takimi specyfikami, jak Naltrexone - w przypadku uzależnień narkotykowych czy Disulfiram disufiram.pl, gdy w grę w chodzi nałóg alkoholowy. Terapia tymi lekami przynosi sukcesy i pozwala osobom uzależnionym odzyskać dawne życie.