Czy biorąc sterydy, można spożywać alkohol?

Wielu młodych ludzi zadaje sobie pytanie czy biorąc sterydy, można spożywać alkohol? Napoje wyskokowe są powszechnie stosowanymi używkami. Niestety ludzie często zapominają o potencjalnych skutkach mieszania ich z innymi lekami, farmaceutykami czy substancjami. Jednym z przykładów niebezpiecznej dla zdrowia i życia interakcji, o której warto wspomnieć, jest mieszanie alkoholu i sterydów. Skutki uboczne spożywania napojów wysokoprocentowych i jednoczesnego zażywania sterydów, bywają fatalne. Same sterydy można postrzegać w dwóch kategoriach, jako leki przeciwzapalne, wydawane z przepisu lekarza oraz tak zwane „anaboliki", których celem działania jest spowodowanie szybkiego przyrostu masy mięśniowej i sztuczne wzmocnienie wydolności organizm. Leki sterydowe, które są przepisywane przez lekarzy specjalistów, zazwyczaj stosuje się tylko w określonych schorzeniach, do których zalicza się m.in. przewlekłą astmę czy obturacyjną chorobę płuc. Bywa, iż sterydy są podawane pacjentom z zaburzonym dojrzewaniem płciowym lub tym, którzy z powodu wypadku lub choroby, utracili znaczną ilość mięśni lub borykają się ze stanami zapalnymi w obrębie całego organizmu – choroba nowotworowa. Istnieją także kortykosteroidy, które nie wpływają na budowę mięśni, lecz niwelują schorzenia w postaci reakcji alergicznych czy zaburzeń autoimmunologicznych - zapalenie stawów lub toczeń. Oprócz sterydów, przepisywanych pacjentom, dostępne są na rynku farmaceutycznym, również substancje nielegalnie, używane przez osoby, którym zależy wyłącznie na poprawie swojego wyglądu. Sterydy anaboliczne, stosowane bez żadnej kontroli, mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Dla wielu osób, które spożywają jednocześnie alkohol i przyjmują sterydy, działanie to, wydaje się z pozoru, czymś zupełnie normalnym. Jeśli ktoś jednak łączy alkohol i sterydy musi liczyć się z bardzo negatywnymi skutkami, które obejmują swoim zasięgiem funkcjonowanie wielu narządów wewnętrznych. Spożywanie alkoholu w czasie terapii sterydami, przyczynia się do zwiększonego ryzyka wpadnięcia w nałóg alkoholowy lub też, do szybszego uzależnienia się organizmu od „anabolików".

Czy biorąc sterydy, można spożywać alkohol – toksyczna mieszanka

Zdaniem naukowców długotrwałe używanie sterydów oraz spożywanie w tym czasie, napojów wyskokowych, może powodować poważne i nieodwracalne uszkodzenie wątroby i nerek. Łączenie steroidów i alkoholu może spowodować wystąpienie marskości wątroby, prowadząc ostatecznie do jej całkowitej niewydolności. Mieszanie tych dwóch substancji skutkuje również takimia dolegliwościami, jak:

  • permanentne odwodnienie organizmu, które grozi nawet zapaścią,
  • dokuczliwe bóle w klatce piersiowej,
  • podwyższenie ciśnienia krwi,
  • pojawienie się stanów depresyjnych i myśli samobójczych,
  • różnego rodzaju reakcje alergiczne,
  • problemy żołądkowo-jelitowe.



Długotrwałe stosowanie steroidów i jednoczesne spożywanie napojów wysokoprocentowych wiąże się również z poważnym uszkodzeniem nerek. Ponadto, stosowanie sterydów i łączenie ich z alkoholem, może powodować lub nasilać zaburzenia natury psychicznej i przejawiać się stanami niekontrolowanych wybuchów agresji, zmienności nastrojów i niestabilności emocjonalnej. U osób, które zażywają sterydy, aby łagodzić skutki choroby, mieszanie ich z napojami wysokoprocentowymi powoduje zaostrzenie stanów chorobowych oraz przyczynia się do powstawania w organizmie szkodliwych produktów przemiany materii. Oczywiście, istnieją także neurologiczne skutki, jakie towarzyszą mieszaniu sterydów z alkoholem. Obie te substancje mogą wywierać bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Długotrwałe stosowanie sterydów i alkoholu może prowadzić do rozwoju głębokiej psychozy i depresji maniakalnej. Ponadto, mieszanka ta, zaburza prace neuronów i neuroprzekaźników oraz upośledza ośrodek pamięci. Alkohol połączony ze sterydami, zdaniem naukowców, może przyczyniać się do rozwoju niektórych chorób neurologicznych – Parkinsona czy Alzheimera, choć nie zostało to jednoznacznie potwierdzone, w żadnych badaniach klinicznych.

Alkoholizm, to poważny problem, którego należy się, jak najszybciej, pozbyć. Skuteczną metodą jest zastosowanie farmakoterapii, w oparciu o lek Naltrexone. Dzięki temu, pacjent, ma szansę powrócić do normalnego życia i przestaje być niewolnikiem swojego uzależnienia od substancji wyskokowych.

PL   /   EN   /   DE   /   RU   /   UA