Esperal – Ratunek Dla Uzależnionych ?

Esperal odkryto w latach dwudziestych ubiegłego wieku. W USA, wszywka esperal jest najstarszym, legalnie zatwierdzonym przez FDA lekiem, który służy do niwelowania nałogu alkoholowego. Zaszywanie esparal stało się popularne, nie tylko na terenie Stanów Zjednoczonych, ale również w Europie oraz na innych kontynentach kuli ziemskiej. Działanie esperalu doceniono m.in. w Rosji, Bułgarii, w Czechach czy w Polsce. Zaletą stosowania wszywki esperal jest niezaprzeczalny fakt, iż działa ona na danego alkoholika, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Lek zaczyna się aktywizować, bezpośrednio po zaimplantowaniu go pod skórę pacjenta. Zazwyczaj miejscem do wszczepienia wszywki są okolice pośladka. Zabieg polega na wykonaniu płytkiego nacięcia i wprowadzeniu pod skórę esperalu.

Wszywka Esperal – Rozwiązanie Problemu Alkoholowego ?

Zaszywanie esperal odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarza specjalisty oraz pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Miejscem przeprowadzania tego typu zabiegów jest gabinet lekarski. Zabieg nie wymaga żadnych przygotowań. Z pacjentem jest przeprowadzany ogólny wywiad lekarski oraz robione są podstawowe badania morfologiczne. Lekarz, w razie jakichkolwiek wątpliwości, może skierować danego pacjenta, na dodatkowe badania, które mogłyby wykluczyć wystąpienie poważnych schorzeń, mogących zagrażać jego życiu lub zdrowiu. Jeśli dana osoba obawia się, że w czasie zabiegu będzie odczuwała ból, to warto wspomnieć, że tego typu działanie, odbywa się w znieczuleniu miejscowym, zaś osoba, która jest poddawana implantacji podskórnej, nie czuje żadnych negatywnych dolegliwości. Cała procedura wszczepienia implantu pod skórę, trwa około 20 – 30 minut.

Wszycie Esperalu – Zabieg Prosty i Bezpieczny

Rana zostaje zaszyta w taki sposób, aby jej gojenie nie powodowało występowania nadkażeń skóry oraz ryzyka infekcji bakteryjnej. Szwy rozpuszczają się samoistnie, zaś pacjent nie ma na ciele widocznych śladów, w postaci np. szpecącej skórę blizny po nacięciu skalpelem. Ogólnie, wszycie esperalu, nie powoduje żadnych komplikacji zdrowotnych oraz dyskomfortu w czasie codziennej egzystencji pacjenta. Pacjent może wrócić zaraz po zabiegu do domu i nie musi pozostawać w klinice, w celu przeprowadzenia długotrwałej terapii – np. behawioralnej. Ponadto, w razie potrzeby, lekarz specjalista, może wystawić pacjentowi zwolnienie lekarskie na okres kilku dni, aby ten mógł w spokoju przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Pacjenci po wszyciu esperalu czują się wyśmienicie i nie odczuwają żadnych skutków ubocznych, dlatego też, mogą bez przeszkód wykonywać swoje dawne obowiązki zawodowe i rodzinne.

Disulfiram/Esperal – Jak Działa?

Esperal działa na każdą osobę, która jest pogrążona w nałogu alkoholowym. Pacjent posiadający zaimplantowaną pod skórą wszywkę, wykazuje podwyższoną wrażliwość na substancje wyskokowe. Jeśli osoba ta spożywać będzie alkohol, to esperal spowoduje objawy, podobne, jak w przypadku bardzo ciężkiego kaca. Po kilku do kilkunastu minutach, zaczynają się nudności, wymioty, bóle głowy, podwyższone ciśnienie krwi, kołatanie serca czy uczucie pulsowania w skroniach. Dzieje się tak, ponieważ w ciele osoby, która posiada wszywkę esperal, alkohol jest przekształcany w substancję chemiczną zwaną aldehydem octowym. Aldehyd ten, jest substancją chemiczną, odpowiedzialną za wywołanie objawów zatrucia alkoholowego, znanego potocznie pod nazwą kac. Aldehyd octowy jest ostatecznie rozkładany w wątrobie przez enzymy w procesie dehydrogenazy aldehydu octowego. Wątroba przetwarza aldehyd na nieszkodliwy związek chemiczny - kwas octowy. Wszywka esperal blokuje działanie enzymu dehydrogenazy. Jest to zjawisko, które określa się reakcją esperal-etanol. Ponieważ dehydrogenaza aldehydu octowego jest nieaktywna, w organizmie osoby z wszywką esperal, wytrąca się aldehyd octowy, powodujący ostre objawy kaca, które mogą trwać przez wiele, następnych godzin. Nie da się opóźnić reakcji wszywki ani zablokować jej działania. Nie reaguje ona także na żadne leki hormonalne, blockery, antybiotyki czy związki chemiczne, zarówno w formie doustnej, jak i dożylnej. Pacjent, który decyduje się na zabieg, w postaci esperal Lublin, ma pewność, że aldehyd octowy zostanie powoli strawiony w jelitach, a następnie wydalony.

Implant z Disulfiramu – Skuteczne i Bezpieczne

Wszywka esperal, jest nadal tak samo popularnym zabiegiem, jak miało to miejsce dziesięć lat temu. Zaszycie esperal jest często stosowanym sposobem, mającym na celu spowodowanie awersji do spożywania alkoholu. Wiele osób decyduje się na wszywki, ponieważ ich życie prywatne i zawodowe, nie pozwala im na zapanowanie nad chęcią spożycia napojów wyskokowych, szczególnie podczas zakrapianych imprez firmowych czy spotkań towarzyskich. Działalnie esparalu utrzymuje się do około 12 miesięcy, od jego implantacji. Esperal może być także, z powodzeniem, stosowany u kobiet i pełnoletniej, uzależnionej od napojów wysokoprocentowych, młodzieży, której nie pomaga terapia psychologiczna. Alkoholik z esperalem, bez przeszkód może korzystać z pomocy terapeuty, psychologa czy instytucji wspierającej osoby z uzależnieniami.

Wszywka Disulfiram – kiedy może pomóc?

Zabieg wszycia Esperalu może okazać się pomocnym rozwiązaniem zarówno dla samego alkoholika, jak i jego otoczenia oraz najbliższych, pozwalającym zakończyć dotychczas nieudane próby walki z nałogiem. Wszycie Esperalu alkoholikowi to długotrwale działająca metoda – podawany podczas zabiegu związek chemiczny uwalnia się stopniowo przez około rok. Nie jest bowiem lekiem zażywanym jednorazowo po spożyciu alkoholu, na którego podanie dodatkowo osoba uzależniona może się zdecydować bądź nie. Wszywka Esperal przez cały czas uwalnia czynną substancję do organizmu, a nieprzyjemne skutki jej działania pojawiają się natychmiastowo po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu. Osoba uzależniona nie może zrezygnować z wszywki w dowolnej chwili, dlatego stara się zachować trzeźwość przez cały czas, aby uniknąć przykrych konsekwencji następujących po spożyciu alkoholu.

Disulfiram/Esperal – zabieg

Wszycie Esperalu jest nieinwazyjnym i bezpiecznym dla zdrowia pacjenta zabiegiem. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, procedura trwa około pół godziny. Pacjenci, którzy chcą się mu poddać, nie wymagają specjalnego przygotowania, a zaraz po jego zakończeniu mogą wrócić do wykonywania codziennych czynności. Zabieg wszycia Esperalu wymaga jednak od osoby uzależnionej podjęcia pierwszego ważnego kroku w kierunku zmiany swoich dotychczasowych nawyków – zaszycie nie może być wykonane u osoby nietrzeźwej. W przeciwnym razie nieprzyjemne skutki, jakie daje Esperal w połączeniu z alkoholem, pojawią się u pacjenta od razu. Dlatego też zalecana jest abstynencja przez czas co najmniej 12 godzin przed wykonaniem zabiegu, a najlepiej przez całą dobę. Z tego względu, wszycie Esperalu poprzedza wykonywana przez lekarza kontrola trzeźwości, pozwalająca uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w razie, gdyby we krwi osoby, u której ma być przeprowadzany zabieg, wciąż wykrywalny był alkohol. Poddanie się wszyciu Esperalu przez osobę uzależnioną może pomóc jej w zachowaniu trzeźwości przez długi czas, również po zakończeniu czasu działania podanego leku.

PL   /   EN   /   DE   /   RU   /   UA