Naltrexone – skuteczna walka z alkoholizmem

Naltrexone był pierwszym medykamentem, legalnie zatwierdzonym do leczenia różnego typu zaburzeń, związanych z nadmiernym piciem alkoholu, w Stanach Zjednoczonych. Już od ponad 60 lat, lek ten jest powszechnie stosowany przez wielu lekarzy specjalistów. Jego działanie ma na celu utrzymanie danego pacjenta w stanie trzeźwości. Obecnie około 200. 000 Amerykanów leczonych jest przy pomocy Naltrexone. Większość z tych osób już nigdy nie powraca do nałogu alkoholowego. Tego rodzaju lek nie musi stanowić wyłącznej metody na pozbycie się uzależnienia od napojów wyskokowych. Farmakoterapia oparta na Naltrexone, może być formą wsparcia lub uzupełnienia, w ramach kompleksowego leczenia choroby alkoholowej u danego pacjenta. Lek można stosować wraz z terapia behawioralną lub grupową.

Skuteczność Naltreksonu potwierdzona licznymi badaniami klinicznymi

Naltrekson lek okazał się bardzo skuteczny w leczeniu alkoholizmu. Potwierdzono to w badaniach ankietowych, które zostały przeprowadzone w USA, Rosji czy w krajach Europy Wschodniej. Działanie medykamentu poddane zostało także testom klinicznym, które dowiodły, iż stosowanie leku przynosi spodziewany - pozytywny – rezultat, u wielu pacjentów. Naltrexone oddziałuje na organizm pacjenta, bez względu na jego pochodzenie etniczne, cechy fizyczne, wiek, okres uzależnienia od alkoholu czy płeć. Specyfik może być stosowany również u kobiet. Dzieje się tak, ze względu na fakt, iż lek, w postaci podskórnej implantu, towarzyszy pacjentowi w jego codziennej egzystencji, przez 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. W ten sposób eliminuje się ryzyko pominięcia kolejnej dawki czy celowego odstawienia medykamentu, szczególnie, przez silnie uzależnionych pacjentów. Terapię Naltrexone Lublin można wielokrotnie powtarzać, bez względu na to, ile razy dany pacjent został podany leczeniu tym specyfikiem.

Kiedy można rozpocząć terapię Naltrexone?

Farmakoterapia Naltrexone lek może rozpocząć się w chwili, gdy alkohol zostanie całkowicie usunięty z organizmu danej osoby. Wówczas, po przeprowadzeniu dokładnego i rzetelnego wywiadu lekarskiego, specjalista może podjąć stosowne kroki, zmierzające do uruchomienia procedury leczenia. Ponieważ lek ten wchodzi w reakcję z alkoholem, jest podawany tylko i wyłącznie, po pozytywnie zakończonej detoksykacji i ustąpieniu wszystkich objawów odstawiennych. Lekarz dopasowuje dawkę, w zależności od stopnia uzależnienia danego pacjenta oraz jego masy ciała. W razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości, względem ogólnego stanu zdrowia pacjenta, a szczególnie zdiagnozowania dużego osłabienia i wyniszczenia organizmu, zazwyczaj zalecany jest okres rekonwalescencji, który ma na celu przywrócenie prawidłowej homeostazy. Konieczne jest podawanie elektrolitów i suplementów diety, wzmacniających organizm oraz odpowiednie jego nawodnienie.

Wpływ farmakoterapii w postaci Naltrexone, na pracę narządów wewnętrznych

W przeciwieństwie do innych medykamentów, stosowanych podczas leczenia alkoholizmu, Naltrexone Lublin nie wpływa na receptory mózgu oraz nie upośledza sprawności motorycznej i intelektualnej. Lek ten, nie powoduje zaburzeń pamięci, trudności w koncentracji czy niemożności obsługi i prowadzenia pojazdów mechanicznych. Ponadto nie zaburza on procesów życiowych i nie wpływa na upośledzenie układu hormonalnego czy immunologicznego. Naltrekson lek nie wpływa na prace narządów wewnętrznych, w tym najważniejszych organów – serca, płuc czy nerek. Ponadto, nie wchodzi on w toksyczne reakcje z innymi lekami, szczególnie tymi, wydawanymi bez recepty. Szczególną ostrożność należy zachować tylko w przypadku tych leków, które zawierają w sobie alkohol i jego pochodne. Dotyczy to także, produktów spożywczych, kosmetyków oraz preparatów chemicznych.

W jaki sposób Naltrexone pomaga zwalczyć chęć spożywania napojów alkoholowych?

Naltrexone sprawia, że w czasie procesu metabolizowania alkoholu w aldehyd octowy w organizmie człowieka, pojawiają się bardzo nieprzyjemne skutki uboczne, zwane popularnie kacem. Naltrekson lek, zamiast pozwalać organizmowi na dalsze rozkładanie acetaldehydu i redukować te efekty, blokuje proces utleniania. Powoduje to rosnący poziom aldehydu octowego we krwi i wywołuje bardzo nasilone objawy zatrucia alkoholowego, które trwają przez wiele godzin. Wysoki poziom aldehydu octowego wywołuje spotęgowanego kaca. To odczucie, zazwyczaj pojawia się w ciągu 10- 30 minut od spożycia napojów wyskokowych, w połączeniu z Naltrexone Lublin. Do typowych efektów, wynikających ze zmieszania alkoholu z Naltrexone należą m.in.: nudności lub wymioty, bóle głowy, odczuwany ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, przyśpieszone tętno, problemy z oddychaniem, niewyraźnie widzenie – tzw. rozmazany obraz, osłabienie, niepokój, bezsenność/nadmierna senność, zawroty głowy i brak apetytu. Objawy utrzymują się do kilkunastu godzin i znikają samoistnie. Nie ma tutaj potrzeby korzystania z pomocy lekarskiej, chyba, że opisane wyżej odczucia, ulegają drastycznemu nasileniu oraz nie ustępują, nawet po upływie jednej doby. W niektórych przypadkach, lek może wywoływać działanie uspokajające.
Naltrekson – implant. Jak wygląda jego aplikacja?

Zabieg wszczepienia implantu przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Ramię, podbrzusze lub obszar pomiędzy łopatkami to miejsca, w których najczęściej aplikuje się Naltrexone. Lek ten może wejść w reakcję nawet z niewielką ilością alkoholu, dlatego też przed przystąpieniem do wykonania zabiegu konieczne jest sprawdzenie stanu trzeźwości pacjenta. Przed wykonaniem wszczepienia leku można zastosować również detoksykację alkoholową, która pomoże organizmowi w całkowitym oczyszczeniu. Naltrekson implant działa około 100 dni od momentu wszczepienia go pod skórę. Po tym czasie, jeśli pacjent wyrazi chęć przedłużenia leczenia tym sposobem, zabieg należy powtórzyć. Przez cały okres działania leku pacjent nie odczuwa żadnej przyjemności ze spożywania alkoholu, a dostarczenie do organizmu tej substancji powoduje u niego wystąpienie nieprzyjemnych objawów przypominających bardzo silnego kaca. Naltrexone lek może zatem wywołać schemat, który wpłynie na to, że uzależniony zdecyduje się na całkowite odstawienie alkoholu.

Gdzie szukać pomocy?

W przypadku trudności związanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu lub obaw o uzależnienie, zalecamy poszukanie wsparcia profesjonalnego. Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz skontaktować się z profesjonalistami z Meditus, które znajduje się przy ul. Milenijnej 12M w Lublinie, pod numerem telefonu 697-684-567 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

PL   /   EN   /   DE   /   RU   /   UA