Następstwa nadużywania alkoholu a choroby jamy ustnej i przyzębia

Zdaniem naukowców następstwa nadużywania alkoholu a choroby jamy ustnej i przyzębia, to temat, który zbyt rzadko jest poruszany w mas mediach oraz poradnikach dla osób uzależnionych od substancji wysokoprocentowych. Według badań, spożywanie dużych ilości wina, piwa czy wódki ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia i higieny jamy ustnej. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) oraz Światowe Towarzystwo Stomatologiczne, uważają, iż najczęstsze choroby dziąseł, próchnica zębów i owrzodzenia jamy ustnej pojawiają się dużo częściej u alkoholików, niż u osób, które spożywają napoje wysokoprocentowe sporadycznie lub żyją w całkowitej abstynencji. Osoby pogrążone w nałogu obarczone są także ryzykiem wystąpienia raka jamy ustnej i języka. Nadmierne spożywanie alkoholu przyczynia się również do paradontozy i powoduje szybszą utratę zębów. Pierwszym objawem, który świadczy o niepokojących zmianach w obrębie jamy ustnej u nałogowo pijących, są różnego rodzaju afty i uszkodzenia śluzówki. Ponadto, zmienia się kolor zębów. Zdaniem doktora Johna Grbica, kierownika Katedry Biologii Jamy Ustnej na Uniwersytecie Columbia's College of Dental Medicine, zawarty w alkoholu aldehyd octowy trwale uszkadza szkliwo zębów, które nie dość, że staje się coraz mniej odporne na czynniki zewnętrzne, to jeszcze zaczyna ciemnieć. Wynika to także z faktu, iż wiele osób notorycznie spożywa napoje alkoholowe z Coca-Colą lub innymi, barwiącymi zęby dodatkami.

Następstwa nadużywania alkoholu a choroby jamy ustnej i przyzębia – nieodwracalne uszkodzenie szkliwa zębów

Osłabione szkliwo zębów jest podatne na różne uszkodzenia – może pękać, pojawiają się na nim bruzdy i wgłębienia, jak również przybiera ono nienaturalny brązowo - szary kolor. Ponadto, odczuwalna staje się nadwrażliwość zębów na różnicę temperatur. Jest to bardzo dokuczliwa przypadłość. Pojawia się ona po wypiciu zimnych lub gorących pokarmów, jak również w okresie jesienno - zimowym, gdy osoba, długo przebywająca w niskiej temperaturze, nagle wchodzi do ogrzewanego pomieszczenia. Zdaniem Doktora Josepha Bankera, równie negatywny wpływ na stan uzębienia ma popularne na całym świecie piwo. Słód powoduje próchnicę, zaś ciemne piwa typu porter barwią zęby niczym kawa. Ponadto, piwo przyczynia się do zakwaszenie organizmu. Spożywane w bardzo dużych ilościach zaburza naturalne pH w jamie ustnej i powoduje nieprzyjemny zapach z ust, jak również przyśpiesza namnażanie się bakterii, obecnych w drożdżach piwnych. Duża ilość napojów wysokoprocentowych wpływa na zanik produkcji śliny, która jest biologiczna substancją, która pomaga usuwać płytkę nazębną i bakterie z powierzchni zębów. Powoduje to pojawienie się kamienia nazębnego i próchnicy. Brak regularnego usuwania płytki nazębnej oraz bakterii przyczynia się do powstania stanów zapalnych, chorób przyzębia i paradontozy. Wielu alkoholików boryka się z problemem wypadania zębów lub też z przymusem ich ekstrakcji, której powodem jest zaawansowana próchnica, a nawet martwica. Pomocą w uniknięciu tego typu problemów jest całkowita rezygnacja z napojów alkoholowym, szczególnie u osób, które spożywają je w nadmiarze. Warto rozważyć leczenie w postaci farmakoterapii opartej na zastosowaniu specyfiku o nazwie Naltrexone. Pozwoli on na pozbycie się nałogowego spożywania napojów wysokoprocentowych oraz umożliwi powrót do trzeźwości.

W poszukiwaniu profesjonalnej pomocy w przypadku problemów związanych z alkoholem

W przypadku trudności związanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu lub obaw o uzależnienie, zalecamy poszukanie wsparcia profesjonalnego. Istnieje wiele placówek i ekspertów, którzy mogą asystować w procesie odwyku alkoholowego i oferować pomoc w walce z nałogiem. Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz skontaktować się z profesjonalistami z Meditus które znajduje się przy ul. Milenijnej 12M w Lublinie, pod numerem telefonu 697-684-567 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

PL   /   EN   /   DE   /   RU   /   UA