Stany depresyjne po alkoholu

Stany depresyjne po alkoholu to jedne z wielu dolegliwości, z którymi mają do czynienia nie tylko osoby, zmagające się z uzależnieniem, jakim jest choroba alkoholowa, ale także ci, którzy sięgają po alkohol okazjonalnie lecz w dużych ilościach.

Depresja alkoholowa to jedno z wielu zaburzeń psychicznych, które dzieli się na dwa typy: pierwotny alkoholizm z wtórną depresją oraz pierwotną depresję z wtórnym alkoholizmem. Jak pokazują statystyki 90% uzależnionych od wyrobów alkoholowych, dopiero podczas trwania w nałogu, boryka się z objawami depresji. Tylko w 10% przypadków główną rolę odegrała depresja, a alkohol pojawił się jako jej następstwo. Stany depresyjne po alkoholu, to schorzenie, które znacznie częściej dotyka mężczyzn, choć najnowsze dane pokazują alarmującą tendencję wzrostową, dotyczącą zachorowalności kobiet na przewlekłe zaburzenia nastroju i chorobę alkoholową. Depresja i alkohol to bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia połączenie, które może przyczynić się do wyniszczenia, nie tylko poszczególnych organów i układów, ale także zaburzenia funkcjonowania całego organizmu.

Stany depresyjne po alkoholu – depresja alkoholowa objawy

Warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę, gdy podejrzewamy, że ktoś z naszego najbliższego otoczenia może mieć problem, jakim jest depresja alkoholowa. Objawy tego schorzenia pokrywają się z tymi, z którymi borykają się pacjenci z ciągłym obniżeniem nastroju. Do objawów tego schorzenia należą m.in. chroniczny smutek i przygnębienie, apatia, brak wiary w siebie, niska samoocena, poczucie winy, obniżona sprawność intelektualna, trudności z zasypianiem lub spanie zbyt długo itp. W zaawansowanej fazie choroby mogą pojawić się także myśli i zachowania samobójcze. Depresja po alkoholu jest dodatkowym czynnikiem ryzyka, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę. Taki stan wymaga leczenia pod opieką specjalisty w dziedzinie psychiatrii. Powinien on także posiadać doświadczenie w leczeniu uzależnień, aby objąć pacjenta kompleksową opieką. Depresję alkoholową wyróżnia dodatkowo uzależnienie od wysoko - i niskoprocentowych trunków. Depresja może być zarówno powikłaniem choroby alkoholowej jak i jej główną przyczyną.

Depresja a alkohol - kiedy możemy mówić o depresji alkoholowej?

Depresja po alkoholu wyróżnia się szeregiem charakterystycznych objawów. Mamy z nią do czynienia wówczas, gdy przewlekłe zaburzenia nastroju i apatia są przyczyną sięgania po alkohol. W tym przypadku depresja jest pierwotną przyczyną alkoholizmu. Trunki w tej sytuacji mają za zadanie zwalczyć wszystkie objawy, towarzyszące depresji. Depresja alkoholowa może rozwinąć się także w trakcie trwania uzależnienia od wyrobów alkoholowych. Objawia się to zwykle wówczas, gdy pacjent staje się w pełni świadomy tego, w jak trudnej sytuacji życiowej się znalazł. Stany depresyjne po alkoholu mogą ujawnić się również wówczas gdy chory nagle odstawi alkohol. W tym przypadku depresja objawia się, jako symptom tzw. zespołu abstynencyjnego. Z depresją alkoholową mamy także do czynienia wówczas, gdy pacjent pokonał alkoholizm a depresja pojawia się jako jeden z objawów długotrwałej abstynencji.

Depresja alkoholowa leczenie

Depresja alkoholowa to schorzenie, które wymaga wielotorowego i specjalistycznego leczenia. Choroba ta jest bardzo trudna do wyleczenia, dlatego pacjent wymaga nie tylko wysoko wykwalifikowanej pomocy lekarskiej, ale także niezbędnego wsparcia bliskich i najbliższego otoczenia. W leczeniu choroby alkoholowej, przebiegającej z depresją, bardzo ważną rolę odgrywa fachowa pomoc psychologiczna, która będzie ukierunkowana, nie tylko na walkę z uzależnieniem od alkoholu, ale także objawami depresji. Warto mieć na uwadze również fakt, że alkoholizm jest chorobą nieuleczalną. Leczenie pacjenta powinno być ukierunkowane na to, aby doprowadzić go do trwałej abstynencji. Istotną rolę w leczeniu depresji alkoholowej odgrywa także dobrana do indywidualnego stanu pacjenta farmakoterapia. Bywa ona bardzo pomocna, zarówno w leczeniu depresji, jak i alkoholizmu.

PL   /   EN   /   DE   /   RU   /   UA